Used 1500 Ton Verson Straight Side Single Crank Press, Model S1-1500-60-48T. Featuring a 60"x48" bed, 18" stroke, 42" shut height, and 14 SPM. Equipped with cushioned action and disassembled for convenient loading. Ideal for industrial applications.
Model: S1-1500-60-48T
Bed Size: 60" x 48"
Stroke: 18"
Shut Height: 42"
Adjustment: 16"
SPM: 14
Cushion Specs:
Model: K2624-9
98.2T @ 200 PSI
Cushion Working Stroke 9"